Εργαστήριο

Tηλ. +30 4210 74097, 74053, Fax. +30 4210 74096

Email: stam@uth.gr

ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΥΣΗΣ – Εργαστηριακές Ασκήσεις

Η πλήρης ανάπτυξη του εξαμηνιαίου μαθήματος συνδυάζει τη μελέτη και εκπόνηση λογιστικών και υπολογιστικών ασκήσεων, με την συμμετοχή και συγγραφή τεχνικών αναφορών για τις παρακάτω εργαστηριακές ασκήσεις:

E1. Μέτρηση χαρακτηριστικών λειτουργίας κινητήρα Diesel

Στο εργαστήριο αυτό ο φοιτητής εισάγεται στον χειρισμό της δυναμομετρικής πέδης, καθώς και του ελεγκτή της, με στόχο την επίτευξη των επιθυμητών μόνιμων σημείων λειτουργίας του κινητήρα. Αναλύονται τα διάφορα modes λειτουργίας του controller, και στη συνέχεια ο φοιτητής ασκείται στην σάρωση του πεδίου λειτουργίας του κινητήρα οριζοντίως (σταθερή ροπή), καθέτως (σταθερές στροφές), σε καμπύλη δρόμου κτλ. Τέλος, ιχνηλατείται η περιβάλλουσα (καμπύλη μέγιστης ροπής κινητήρα), σε όλο το εύρος αριθμού στροφών. Στα πλαίσια της άσκησης αυτής, ο φοιτητής θα πρέπει να μελετήσει και να κατανοήσει τη διαδικασία υλοποίησης των δοκιμών, με βάση το εγχειρίδιο δοκιμών του Εργαστηρίου. Θα πρέπει να κατανοήσει τα όργανα, αισθητήρες και συσκευές μέτρησης που είναι τοποθετημένα στην πειραματική διάταξη του κινητήρα DW10 επί της κλίνης.

Ε2. Μέτρηση καμπυλών Wilans σε κινητήρα Diesel
Το εργαστήριο αυτό εξειδικεύει στην εκτίμηση της μέσης πίεσης τριβών του κινητήρα σε σταθερές στροφές. Γίνεται σειρά δοκιμών σε σταθερές στροφές και ο φοιτητής καλείται να πλοτάρει την κατανάλωση καυσίμου ως συνάρτηση της μέσης πραγματικής πίεσης, από το πλήρες φορτίο μέχρι το ρελαντί. Ο φοιτητής θα πρέπει να επεξεργαστεί τα αποτελέσματα των μετρήσεων, όπως αυτά λαμβάνονται από κατάλληλο
spreadsheet από το σύστημα αυτόματης ανάκτησης δεδομένων, και να υπολογίσει τη μέση πίεση τριβών για τις συγκεκριμένες στροφές με βάση παλινμδρόμηση.

Ε3. Ενεργειακό ισοζύγιο κινητήρα Diesel
Εδώ εξειδικεύουμε σε μετρήσεις ενεργειακών μεγεθών, που οδηγούν στην εξαγωγή των κύριων συνιστωσών του ενεργειακού ισοζυγίου του κινητήρα (ισχύς εξόδου προς πέδη, απαγόμενη θερμική ισχύς ψύξης, ενθαλπία καυσαερίων, τριβές κινητήρα και παρελκομένων). Ο φοιτητής θα πρέπει να επεξεργαστεί τα αποτελέσματα των μετρήσεων, όπως αυτά λαμβάνονται από κατάλληλο
spreadsheet από το σύστημα αυτόματης ανάκτησης δεδομένων, και να τα παρουσιάσει υπό μορφή pie charts για διάφορα σημεία λειτουργίας του κινητήρα.

Ε4. Πεδίο ρύπων κινητήρα Diesel – Νομοθετημένες δοκιμασίες μέτρησης εκπομπών

Το εργαστήριο εξειδικεύει στη μέτρηση εκπομπών ρύπων του κινητήρα Diesel. Ο φοιτητής θα πρέπει να κατανοήσει τον εξοπλισμό μέτρησης (αναλυτές καυσαερίου, αισθητήρες λ κτλ) και να μπορεί να φέρει εις πέρας τους σχετικούς υπολογισμούς επαλήθευσης του λόγου αέρα (σήματα αναλυτών –vs- σήμα αισθητήρα λ). Σαρώνοντας το πεδίο λειτουργίας του κινητήρα, θα μπορέσει να εκπονήσει κατάλληλους χάρτες εκπομπής CO, THC και NΟx. Επίσης θα εισαχθεί στους Νομοθετημένους Κύκλους και διαδικασίες έγκρισης τύπου αυτοκινήτων όπως η 70/220/EC (2003/76/EC) και η 88/77/EC (2001/27/EC).

E5. Λήψη δυναμοδεικτικού διαγράμματος σε κινητήρα Diesel

(Εργαστηριακή άσκηση υπό διαμόρφωση – 2007-08)

Γενικές οδηγίες για το πώς εργαζόμαστε με τις εργαστηριακές δοκιμές ΜΕΚ, αλλά και περισσότερες πληροφορίες για τις Εργαστηριακές Ασκήσεις, θα βρείτε στον Οδηγό Εργαστηριακών Ασκήσεων για Προπτυχιακούς Φοιτητές.

People

Equipment