ΒΡΑΒΕΙΑ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

ΒΡΑΒΕΙΑ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΔΟΣΗΣ

Βραβεία αριστούχων φοιτητών και πτυχιούχων του Τμήματος από το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας (ΤΕΕ)

  • Βραβεία αριστούχων σπουδαστών κατά το ακαδημαϊκό έτος 2002-2003 (Βράβευση: 24-11-2005): 1. Σαράντης Πανταζής, 2. Κων/νος Αθανασιάδης, 3. Χριστίνα Μαστρογιαννίδου, 4. Εμμανουήλ Πλατύρραχος
  • Βραβεία αριστούχων σπουδαστών κατά το ακαδημαϊκό έτος 2003-2004 (Βράβευση: 15-3-2007): 1. Εμμανουήλ Πλατύρραχος, 2 Μαρία Βάθη, 3. Δημήτριος Δημόπουλος
  • Βραβεία πρωτευσάντων αποφοίτων κατά το ακαδημαϊκό έτος 2004-2005 (Βράβευση: 9-6-2008): 1. Παντελής Τσεντίδης, 2. Άννα Ιακώβου, 3. Ευαγγελία Δαμά, 4. Χριστίνα Μαστρογιαννίδου, 5. Σπυρίδων Ψαράς
  • Βραβεία πρωτευσάντων αποφοίτων κατά το ακαδημαϊκό έτος 2005-2006 (Βράβευση: 9-6-2008): 1. Γεώργιος Ράλλης, 2. Αναστάσιος Αρχοντόπουλος, 3. Ερσάν Αζήζ, 4. Δανιήλ Βασιλικής, 5. Πατρικία Παππά
  • Βραβεία πρωτευσάντων αποφοίτων κατά το ακαδημαϊκό έτος 2006-2007 (Βράβευση: 12-9-2012): 1. Σαράντης Πανταζής, 2. Κων/νος Αθανασιάδης, 3. Σάββας Λαζαρίδης
  • Βραβεία πρωτευσάντων αποφοίτων κατά το ακαδημαϊκό έτος 2007-2008 (Βράβευση: 12-9-2012): 1. Μαρία Βάθη, 2. Δημήτριος Δημόπουλος, 3. Διαμαντής Μπακάλης
  • Βραβεία πρωτευσάντων φοιτητών κατά το ακαδημαϊκό έτος 2008-2009 (Βράβευση: 12-9-2012): 1. Κωνσταντίνος Ρήτος, 2. Χριστίνα Βίννη, 3. Θέμις Τουμανίδου
  • Βραβεία πρωτευσάντων φοιτητών κατά το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010 (Βράβευση: 12-9-2012): 1. Άγης Χατζίδης, 2. Αριστέα Μανιού, 3. Ιωάννης Ευθυμίου

Υποτοφίες επίδοσης φοιτητών από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ)

  • 1999-2000: Μιχαηλίδης Μάριος (εισαγωγή 2000), Δανάς Κωνσταντίνος (1ο έτος), Παπαγεωργίου Αθανάσιος (2ο έτος), Περδίκης Αριστείδης (3ο έτος), Ελευθερίου Νικήτας (4ο έτος), Κούβακας Νικόλαος (5ο έτος)
  • 2000-2001: Μανόπουλος Διανέλος (εισαγωγή 2001), Ψαρράς Σπυρίδων (1ο έτος), Πλατύρραχος Εμμανουήλ (2ο έτος), Παλιανοπούλου Ιωάννα (3ο έτος), Γκαράς Παναγιώτης (4ο έτος)
  • 2001-2002: Αθανασιάδης Κωνσταντίνος (εισαγωγή 2002), Ράλλης Γεώργιος (1ο έτος), Ιακωβου Άννα (2ο έτος), Πλατύρραχος Εμμανουήλ (3ο έτος), Δανάς Κωνσταντίνος (4ο έτος), Νικολοΐδης Φιλοποιμήν (4ο έτος)
  • 2002-2003: Μπότσικας Χρήστος (εισαγωγή 2003), Αθανασιάδης Κωνσταντίνος (1ο έτος), Ράλλης Γεώργιος (2ο έτος), Φελέκης Δημήτριος (3ο έτος), Πλατύρραχος Εμμανουήλ (4ο έτος)
  • 2004-2005: Χρυσοχοΐδου Παναγιώτα (εισαγωγή 2005), Μπάιμπας Νικόλαος (1ο έτος), Δημόπουλος Δημήτριος (2ο έτος), Αθανασιάδης Κωνσταντίνος (3ο έτος) Ράλλης Γεώργιος (4ο έτος)
  • 2005-2006: Διονυσόπουλος Χρήστος (εισαγωγή 2006), Χατζίδης Άγης (1ο έτος), Ευθυμίου Ιωάννης (2ο έτος), Βάθη Μαρία (3ο έτος)
  • 2006-2007: Κοψαχείλης Ιωάννης (εισαγωγή 2007), Νικολαϊδης Σάββας (1ο έτος), Χατζίδης Άγης (2ο έτος), Τουμανίδου Θέμις (3ο έτος), Δημόπουλος Δημήτριος (4ο έτος), Αθανασιάδης Κων/νος (4ο έτος)
  • 2007-2008: Αθανασιάδου Αθανασία (εισαγωγή 2008), Λέτσιος Ιωάννης (1ο έτος), Τακούμης Κων/νος (2ο έτος), Γεωργαδάκης Απόστολος (3ο έτος – βραβείο επίδοσης) Χατζίδης Άγις (3ο έτος - υποτροφία επίδοσης), Ρήτος Κων/νος (4ο έτος) Βάθη Μαρία (5ο έτος)
  • 2008-2009: Ποταμίτης – Κόμης Ελευθέριος (εισαγωγή 2009), Λεβεντάκης Ανδρέας (1ο έτος- βραβείο επίδοσης), Τακούμης Κων/νος (1ο έτος – υποτροφία επίδοσης), Γεωργαδάκης Απόστολος (4ο έτος – βραβείο επίδοσης) 
  • 2009-2010: Παπαχρήστος Νικόλαος (εισαγωγή 2010), Μουγάκου Δέσποινα (1ο έτος), Σεραφείμ Αλέξανδρος (2ο έτος), Χατζίδης Άγης (5ο έτος)

Τιμητικές διακρίσεις αριστούχων τελειοφοίτων από το Ίδρυμα Αδελφών Δεληγεώργη

  • 2007-2008: Θέμις Τουμανίδου
  • 2009-2009: Απόστολος Γεωργαδάκης

ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

Ετήσια βραβεία καλύτερης πανεπιστημιακής διδασκαλίας με βάση τις αξιολογήσεις των φοιτητών

  • 2004-2005: Βασίλης Μποντόζογλου για το μάθημα ΜΜ705 Φυσικές Διεργασίες (βαθμός: 4.8/5.0)
  • 2005-2006: Θεοφάνης Γραμμένος για το μάθημα ΜΜ200 Εφαρμοσμένα Μαθηματικά ΙΙ (βαθμός: 4.2/5.0)
  • 2006-2007: Γρηγόρης Χαϊδεμενόπουλος για το μάθημα ΜΜ404 Φυσική Μεταλλουργία (βαθμός: 4.5/5.0)
  • 2007-2008: Γρηγόρης Χαϊδεμενόπουλος για το μάθημα ΜΜ404 Φυσική Μεταλλουργία (βαθμός: 4.3/5.0)
  • 2008-2009: Γρηγόρης Χαϊδεμενόπουλος για το μάθημα ΜΜ729 Επιστήμη και Τεχνολογία Συγκολήσεων (βαθμός: 4.7/5.0)
  • 2009-2010: Γιώργος Ανδρέου για το μάθημα ΜΜ505 Ηλεκτρικές Μηχανές-Βιομηχανικοί Αυτοματισμοί (βαθμός: 4.7/5.0)
  • 2010-2011: Γρηγόρης Χαϊδεμενόπουλος για το μάθημα ΜΜ404 Φυσική Μεταλλουργία (βαθμός: 4.6/5.0)
  • 2011-2012: Γιώργος Σαχαρίδης για το μάθημα ΜΜ731 Ακέραιος Προγραμματισμός & Συνδυαστική Βελτιστοποίηση (4.833/5.0)
  • 2012-2013: Άννα Ζερβάκη για το μάθημα ΜΜ824 Αστοχίες Μηχανολογικών Στοιχείων και Κατασκευών (4.76/5.0)
  • 2013-2014 Γρηγόρης Χαϊδεμενόπουλος για το μάθημα ΜΜ729 Επιστήμη και Τεχνολογία Συγκολήσεων
  • 2014-2015: Γρηγόρης Χαϊδεμενόπουλος για το μάθημα ΜΜ404 Φυσική Μεταλλουργία (βαθμός: 4.89/5.0)
  • 2015-2016: Αλέξανδρος Αλεξανδρίδης για το μάθημα ΜΜ803 Αυτόματος Έλεγχος (βαθμός: 4.65/5.0)