Ημερομηνία: 1/6/2023
Τίτλος: Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην 1η ΤΑΞΑΣ και το 307 ΠΕΒ στο Στεφανοβίκειο.
Περιγραφή:

Στα πλαίσια του μαθήματος της αεροδυναμικής φοιτητές του τμήματος επισκέφτηκαν στις 15/5 την 1η ΤΑΞΑΣ και το 307 ΠΕΒ στο Στεφανοβίκειο Μαγνησίας. Οι φοιτητές παρακολούθησαν διάλεξη από πιλότους ελικοπτέρων στις αρχές πτήσης και λειτουργίας του ελικοπτέρου. Στη συνέχεια είχαν τη δυνατότητα να δουν από κοντά διαφόρους τύπους ελικοπτέρων που υπηρετούν στην Αεροπορία Στρατού. Μεταξύ αυτών UH-1 (Huey), ΑΗ-64 Apache A και D καθώς και OH-58 Kiowa Warrior. Στη συνέχεια μας υποδέχτηκε ο διοικητής του 307 ΠΕΒ, αποστολή του οποίου είναι η επισκευή και ο έλεγχος των ελικοπτέρων της βάσης. Τέλος έγινε ξενάγηση στους χώρους του 307 ΠΕΒ όπου οι φοιτητές είχαν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν με τεχνικούς και αξιωματικούς της βάσης καθώς και να δουν από κοντά διάφορα εξαρτήματα των ελικοπτέρων.