Ημερομηνία: 26/3/2015
Τίτλος:
Περιγραφή: Ο Δρ. Μιχάλης Αγόρας ορκίσθηκε και ανέλαβε καθήκοντα Λέκτορα στο γνωστικό αντικείμενο "Μηχανική των Σύνθετων Υλικών". Ο κ. Αγόρας απέκτησε Δίπλωμα Μηχανολόγου Μηχανικού από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας το 2005. Ακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στο University of Pennsylvania (UPenn) των ΗΠΑ, από όπου το 2010 απέκτησε τα διπλώματα Master και Ph.D. (Διδακτορικό) στό γνωστικό αντικείμενο Mechanical Engineering and Applied Mechanics. Στη συνέχεια, εργάσθηκε ως Μεταδιδακτορικός Ερευνητής στο Madrid's Institute for Advanced Studies of Materials (IMDEA-Materials, 2010-2013) και στο University of Pennsylvania (2013-2015). Οι ερευνητικές του δραστηριότητες περιβαλαμβάνουν την ανάπτυξη Θεωριών Ομογενοποίησης και τη μελέτη της Μηχανικής Συμπεριφοράς Μη-Γραμμικών Σύνθετων Υλικών.