Ημερομηνία: 10/3/2011
Τίτλος:
Περιγραφή: Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Ερρίκος Σταπουντζής θα βρίσκεται σε εκπαιδευτική άδεια από 1 Φεβρουαρίου 2011 έως 31 Ιανουαρίου 2012. Κατά το διάστημα της αδείας του θα επισκεφθεί: 1) το Department of Aeronautics του Imperial College στην Μ. Βρετανία για να διεξάγει έρευνα σε στην μικροδομή τύρβης, να ενημερωθεί σε κώδικες υπολογισμού αεροδυναμικής ανεμογεννητριών και υπολογισμού αεροδυναμικών φορτίων απο ταλαντούμενες κατασκευές, 2) το Department of Earth Sciences του University College στην Μ. Βρετανία για να ενημερωθεί σε φαινόμενα διάχυσης ρύπων σε μεσαίες και μεγάλες κλίμακες και σε φαινόμενα κλιματικών αλλαγών, 3) το Department of Electrical Engineering του University of Loughborough στην Μ. Βρετανία για να ενημερωθεί σε εφαρμογές ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, και 4) το Department of Mechanical and Computer Engineering του Polytechnic University of Czestochowa στην Πολωνία για να διεξάγει έρευνα σε αστάθειες και ανάμειξη τυρβωδών δεσμών και απορευμάτων και να ενημερωθεί σε κώδικες βελτιστοποίησης συστημάτων ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.
Ο Ερρίκος Σταπουντζής (στη μέση) στο Imperial College