Ημερομηνία: 27/9/2010
Τίτλος: Ζωντανή επίδειξη λειτουργίας ηλεκτρομηχανολογικών συστημάτων ανανεώσιμων πηγών ενέργειας σε μαθητές σχολείου
Περιγραφή: Τα εργαστήρια Ρευστομηχανικής & Στροβιλομηχανών και Θερμοδυναμικής & Θερμικών Μηχανών του Τμήματος πραγματοποίησαν ζωντανή επίδειξη λειτουργίας ηλεκτρομηχανολογικών συστημάτων ανανεώσιμων πηγών ενέργειας σε μαθητές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στο πλαίσιο της εκδήλωσης με τίτλο «Βραδιά Ερευνητή 2010» που πραγματοποιήθηκε στο Κτιριακό Συγκρότημα Τσαλαπάτα στον Βόλο την Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου. Οι μαθητές παρακολούθησαν την επίδειξη με μεγάλη προσοχή και ζωηρό ενδιαφέρον. Η εκδήλωση περιελάμβανε ξεναγήσεις στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Τσαλαπάτα και σε χώρους του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, εκπαιδευτικά παιχνίδια, χορευτικές επιδείξεις, και πολλές άλλες δραστηριότητες εκπαίδευσης και αναψυχής.